Knowledge Base

Intermediate
Bir bilgi tabanı (KB), bir bilgisayar sistemi tarafından kullanılan karmaşık yapılandırılmış ve yapılandırılmamış bilgileri depolamak için kullanılan bir veri kayıt ortamı teknolojisidir.
Bilgi tabanı aslında Chatbotlarda AI kullanarak oluşturduğumuz projeler için çok kritik bir kavramdır. Kullanıcının niyetini anlama, yazabileceği varyasyonları tahmin ederek yapay zekaya öğretmektir. Bilgi tabanı chatbotların kullanıcıların sorusuna doğru yanıt verilmesi için eklenen Intentler(niyet) ve utteranceslar (çoklamalar) olarak değerlendirilebilir. ChatBotlar aslında bir ‘’insanın’’ ona öğrettiği kavramları kullanıcılara iletmektedir. AI Designer'lar aslında tam olarak burada devreye girip yapay zekaya bilgileri aktarır ve öğretir. Doğru bilgiler eklendiğinde sohbet deneyimi kusursuza yakın olur. Müşteri temsilcilerine gerek kalmadan kullanıcılar chatbotlar da sohbet ederek sorularına ulaşabilirler.
https://www.kmslh.com/whats-the-best-way-to-build-a-chatbot-for-a-knowledge-base/https://tr.wikipedia.org/wiki/Bilgi_taban%C4%B1
Eylül Danışman